KPSS TARİH SORU DAĞILIMI VE DEĞERLENDİRİLMESİ – kpss tarih

Kpss Koçluğu olarak bugün sizlere kpss tarih soru dağılımlarını ve değerlendirmesini yapıp kpss tarih dersinde adayların nelere dikkat etmesi gerektiğine dair tavsiyelerde bulunacağız.

Kpss tarih dersi en çok unutulan derslerin başında gelir. Sözel bir ders olmasından ve konu olarak kpss nin en geniş dersi olmasından dolayı öğrenciler sürekli unutmaktadır. Öğrencilerin bu ders için yapmış oldukları en büyük hata, çok az çıkan konuları bile her hafta tekrar etme isteğidir. Böylelikle çok soru çıkan konulara yeteri kadar çalışamamakta ve enerjilerini daha az soru çıkan konularda harcamaktadırlar.

Kpss tarih dersinde 2013-2014 yılından itibaren değişen ösym stratejisi ile daha çok bilgi düzeyinde sorular çıkmaya başlamıştır. Özellikle 2014-2015-2016 yıllarında çıkan detay tarih soruları öğrencilerin gözlerini korkutmuş ve bir çok öğrenci sınav sürecinin çoğunu tarih çalışarak geçirmiştir. Uzun  yıllar sonra ösym yeniden 2017 ve 2018 yılında yorum-bilgi ağırlıklı tarih sorularına yer vererek bu algıyı yıkmıştır.

Kpss Koçluğu olarak bizim kpss 2019 sınavı olarak öngörümüz ise tarih soruları yine yorum-bilgi ağırlıklı olacağı yönündedir.

Bu arada en çok zorlanılan  derslerin başında gelen matematik için  kpss matematik soru dağılımı ve tavsiyeler  yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

KPSS TARİH SORU DAĞILIMI

Tarih dersinden toplam 27 soru çıkmaktadır.

İslamiyet’ten Önceki Türk Devletleri: 1 Soru

İlk Müslüman Türk Devletleri: 2 Soru

Osmanlı Devleti Siyasi Tarihi: 4-6 Soru

Osmanlı Devleti Kültür ve Uygarlık: 3 Soru

20.Yüzyıl’da Osmanlı Devleti: 0-2 Soru

Kurtuluş Savaşı Hazırlık Dönemi: 3-4 Soru

Kurtuluş Savaşı Cepheleri: 3 Soru

Türk İnkılap Tarihi: 2 Soru

Atatürk Dönemi İç ve Dış Politika: 2 Soru

Atatürk İlkeleri: 1 Soru

Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi: 3 Soru

 

Görüldüğü gibi kpss tarih dersinde bazı konularda 1 soru çıkarken bazı konularda 4-6 soru çıkmaktadır. Peki burada öğrencilerimizin stratejileri nasıl olmalıdır ?

Tarih konuları bitirdikten sonra her zaman düzenli aralıklarla tekrar etmelisiniz. Tekrar programınız çok soru çıkan konulara ağırlık vermelidir. Örneğin İslamiyet Öncesi Türk Tarihi’ni ayda bir defa tekrar etmeniz yeterli olurken Osmanlı Devleti Siyasi Tarih konusunu veya Osmanlı Devleti Kültür ve Uygarlık konusunu sık sık özellikle her hafta tekrar etmelisiniz. Böylelikle konulara daha hakim olacak ve unutma süreniz daha fazla zaman alacaktır…

kpss tarih

kpss tarih

EN İYİ ÇALIŞMA YÖNTEMİ

Kpss tarih dersinde en önemli noktalardan biri de karıştırılan konulardır. Yaptığımız araştırmalara göre öğrencilerin büyük çoğunluğu dağılma, gerileme, I. Meşrutiyet gibi konuları sürekli karıştırmakta ve unutmaktadır.

Sizin de böyle sürekli karıştırdığınız konular var ise 45 gün boyunca o konuya her akşam 1 saat ayırabilirsiniz. Bu strateji özellikle çok soru çıkan konularda tüm dersler için uygulayabilirsiniz. 45 gün boyunca her akşam 1 saat bakarak yapacağınız tekrar çalışmaları o konunun bilinçaltınıza yerleşmesine yardımcı olacaktır.

Tüm Türkiye genelinde öğrencilerimizi en üst düzeye çıkarmak ve hayallerini gerçekleştirmek için yapmış olduğumuz çalışma sistemi hakkında buradan bilgi sahibi olabilir, yaşadığınız sıkıntıları veya öğrenmek istediklerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.

Değerli Öğrenciler, KPSS KOÇLUĞU, online öğrenci koçluğudur ve tüm öğrencilere ilk 7 gün ücretsizdir.. Sizin ilk defa veya daha yeni olduğunuz bu yolcuğu biz öğrencilerimizle yıllardır yapmaktayız. Her ay kişiye özel ders programları-dosyalar, haftalık görüşmeler, tekrar-deneme-soru kampları, 7/24 iletişim gibi hususların yanında size tecrübemizi aktararak hatalarınızı telafi ediyor, gece gündüz yanınızda olarak bu yolculukta daha disiplinli bir şekilde ilerlemenizi sağlıyor ve birlikte başarıyoruz. Çalışma sistemimiz kısmından sistemimizi detaylı inceleyebilir, kayıtlı öğrencilerimizin olduğu KPSS KOÇLUĞU facebook grubumuza katılarak Tekin Polat hocamıza sorularınızı sorabilir,kayıt ve daha fazla bilgi için ise iletişim kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda kpss tarih soru dağılımına ve  nasıl bir strateji oluşturabileceğinize dair bilgiler paylaştık.

Ülkemizin geleceği olan tüm adaylara başarılar dileriz…

 

 

KPSS KOÇLUĞU

 

DAİMA İLERİ !

By | 2019-03-14T15:50:18+03:00 Şubat 18th, 2018|Genel, KPSS B|13 Comments

13 Comments

 1. tugce t 18 Şubat 2018 at 19:55 - Reply

  tesekkürler hocam sizinle yola ciktigimiz icin cok sansliyiz..

  • Tekin Polat 18 Şubat 2018 at 22:49 - Reply

   Her zaman sizlerin yanında olacağız. Değerli yorumunuz için teşekkür eder başarılar dileriz..

 2. Tuba 19 Şubat 2018 at 12:40 - Reply

  Tsk ler hocam çok iyi bir ekipsiniz

  • Tekin Polat 19 Şubat 2018 at 17:00 - Reply

   Çok sağ olun. Başarılar dilerim.

 3. Semanur Özbudak 20 Şubat 2018 at 10:32 - Reply

  Sınav analizleriniz ve tavsiyeleriniz le daha sağlam ilerliyoruz teşekkürler Tekin hocam .

  • Tekin Polat 20 Şubat 2018 at 14:40 - Reply

   Rica ederim. Başarılar..

 4. Gülşah 21 Temmuz 2018 at 15:17 - Reply

  Tekin Hocam sizin sayenizde çok iyi yerlere geldim Allah razı olsun

 5. Özlem 9 Eylül 2018 at 02:58 - Reply

  Hocam tarih dersi için bol tekrar mı yoksa bol soru mu önemli sizce? Ben sürekli unutuyorum.Tavsiyeleriniz nelerdir ? Kpss konusunda zorlanıyorum gy gk olsun eğitim bilimleri alan olsun yardımcı olursanız çok sevinirim

 6. ahmet 9 Eylül 2018 at 02:58 - Reply

  Kpss konusunda gerçekten çok faydalı yazılarınız var. Tarih dersi çok sıkıntılı olduğum bir dersti. Buradaki yazılarınız ve konuştuğumuzda verdiğiniz tavsiyeler ile güzel netler çıkardım. Verdiğiniz motivasyon için kpss tarih dersine soru dağılımı ve tavsiyeler yazınız için diğer yazılarınız için tekrar tekrar teşekkür ederim hocam.

 7. Bekir 26 Eylül 2018 at 04:35 - Reply

  Tarih soru dağılımı yazınız için teşekkürler hocam çok iyi olmuş

 8. Duygu 1 Ekim 2018 at 14:59 - Reply

  Her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünen ekip kpss koçluğu. kpss tarih soru dağılımı veya diğer yazılardan da ne kadar temiz ve titiz olduklarını görebilirsiniz. Ücretleri de çok uygun. mutlaka değerlendirmenizi tavsiye ederim. Tekin hocam ile ilerlemek mükemmel bir tecrübeydi. Sayenizde bende başardım. 92 puan almamda emeği geçen kpss koçluğu ekine özellikle tekin hocama buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

 9. rukiye 1 Ekim 2018 at 15:00 - Reply

  Kpss tarih soru dağılımı yazısı için teşekkür ederiz hocam çok faydalı oldu. Çağdaşa nasıl daha iyi çalışılır bununla ilgili de lütfen yazı yayınlar mısını? teşekkürler.

 10. Meltem 19 Şubat 2019 at 12:42 - Reply

  Arkadaşlarımın tavsiyesi ile haberdar olmuştum. İlk başta acaba ne kadar iyi yapabilirler ki diye düşünürken tekin hocamla tanıştım. Aramızda 300 kilometre de olsa da adeta ailem gibi olmuştu. Bugün atanmanın, öğretmen olmanın mutluluğunu yaşıyorum.İyi ki varsınız…

Leave A Comment