KPSS MATEMATİK SORU DAĞILIMI-TAVSİYELER – kpss matematik

Kpss Koçluğu olarak bugün sizlere kpss matematik soru dağılımlarını ve değerlendirmesini yapıp kpss matematik dersinde adayların nelere dikkat etmesi gerektiğine dair tavsiyelerde bulunacağız.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’nda adayların en çok zorlandığı ders olan kpss matematik sınav sürecinde önemli bir yer tutmaktadır.

Kpss Matematik dersinde adaylar 3 ayrı bölüme ayrılmıştır.

Matematiği çok alt düzey olan öğrenciler: Matematiğim çok kötü zaten yapamam diyerek en büyük hatalardan birini yapan öğrenciler, matematiğe hiç çalışmayıp diğer derslere yüklenerek yüksek netler hedeflemektedirler. Sınavda ise her dersten belirli sayıda zor seviye de soru çıktığı için bu adayların %99’u başarısız olmaktadır. Hangi seviye de olursanız olun hiç dersi ihmal etmemelisiniz. Özelikle kpss matematik dersine her aday çalışmalı, yapabileceği maksimum nete ulaşmalıdır..

Matematiği 5-10 net arasında olan öğrenciler: Bu tip öğrenciler disiplinli bir şekilde çalışarak 3-4 ay içinde kpss matematik seviyelerini 20 netlere çıkartabilir. Kpss de 5 net matematik netini 20 nete çıkarmak adlı videomuzu buradan izleyebilirsiniz.

Matematiği üst düzey olan öğrenciler: Bu tür öğrencilerimizin sözel bölümü zayıf olmaktadır. Genelde kpss matematik denemelerinde 25 üstü net yaparak en büyük avantajlı öğrencilerin başında gelmektedirler. Sözel derslere de hakkı ile çalıştıklarında da çok güzel puanlar almaktadırlar. Bu öğrenci kategorisinin ise yapmış olduğu en büyük hatalardan biri matematiğim ne de olsa iyi diyerek hiç matematik çalışmamaları veya bu dersten çok az sayıda soru çözmeleri olmaktadır. Bakılmadığı, çalışılmadığı zaman unutulan matematik, eğer sınava kadar çok az vakit ayırırsanız sınav da sorular ile büyük vakit kaybedip beklediğinizin çok altında netler yapabilirsiniz.

Kpss de Türkçe-matematik kısmından oluşan genel yetenek bölümünde ortalama doğru sayısı 20 olduğundan dolayı bu alanda yapacağınız yüksek netler sizleri çok iyi puanlar getirmektedir. Bu yüzden özellikle Türkçe – Matematik ikilisi üzerinde daima çalışmalı ve her geçen gün kendinizi geliştirmelisiniz.

Bu arada kpss Türkçe soru konu dağılımı ve tavsiyeler yazımıza buradan ulaşabilir, Türkçe dersinde de en çok nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Gelin şimdi matematikten hangi konudan kaç soru çıkıyor ona bakalım..

KPSS MATEMATİK KONU SORU DAĞILIMI

Temel Kavramlar-Çözümleme: 3 Soru

Bölme-Bölünebilme, Asal Çarpanlara Ayırma, Ebok-Ekok: 0-1 soru

Rasyonel-Ondalık Sayılar: 2 Soru

Basit Eşitsizlikler: 1 Soru

Mutlak Değer: 1 Soru

Üslü Sayılar: 2 Soru

Köklü Sayılar: 1 Soru

Faktoriyel: 0-1 Soru

Çarpanlara Ayırma: 1 Soru

Oran-Orantı: 0-1 Soru

Denklem Çözme: 1 Soru

Sayı Problemleri: 1-2 Soru

Kesir Problemleri: 0-1 Soru

Yaş Problemleri: 1 Soru

İşçi-Havuz Problemleri: Son yıllarda soru çıkmamaktadır.

Hareket Problemleri: 1 Soru

Yüzde, Kar-zarar, Faiz Problemleri: 2 Soru

Karışım Problemleri: Son yıllarda soru çıkmamaktadır.

Grafik Problemleri: 0-2 Soru

Kümeler: 0-1 Soru

Bağıntı ve Fonksiyon: 1 Soru

İşlem: 1 Soru

Modüler Aritmetik: Son yıllarda soru çıkmamaktadır.

Permütasyon: Son yıllarda soru çıkmamaktadır.

Kombinasyon: Son yıllarda soru çıkmamaktadır.

Olasılık: 0-1 Soru

Sayısal Mantık: 2-6 Soru

Maalesef çoğu aday kpss matematik dersinde  soru çıkmayan konulara bile çok uzun süre çalışmaktadır.Görüldüğü gibi bazı konulardan son yıllarda soru çıkmamaktadır. Kpss de adaylar bunların bilincinde olup hangi konuya ne kadar önem vereceklerini belirleyebilirler.

Matematiğiniz veya bir başka dersiniz de başlangıçta çok kötü olabilir ama hiçbir zaman hiçbir dersi elememeli, en başından itibaren programlı, istikrarlı bir şekilde çalışmaya devam etmelisiniz.

Tüm Türkiye genelinde öğrencilerimizi en üst düzeye çıkarmak ve hayallerini gerçekleştirmek için yapmış olduğumuz çalışma sistemi hakkında buradan bilgi sahibi olabilir, yaşadığınız sıkıntıları veya öğrenmek istediklerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.

Bu yazımızda kpss matematik dersinde nasıl bir strateji oluşturabileceğinize dair bilgiler paylaştık. Ülkemizin geleceği olan tüm adaylara başarılar dileriz…

 

 

KPSS KOÇLUĞU

 

DAİMA İLERİ !

 

By | 2018-09-24T18:37:24+03:00 Şubat 17th, 2018|Genel, KPSS B|10 Comments

10 Comments

 1. Semanur Özbudak 20 Şubat 2018 at 10:35 - Reply

  Matematik doğru yonlendirmelerinizle bir korku olmaktan çıktı Tekin hocam siz olmadan başaramazdık teşekkürler size ve ekibinize

  • Tekin Polat 20 Şubat 2018 at 14:41 - Reply

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Sizler çok daha iyisini yapacaksınız.

 2. […] matematik soru dağılımı ve tavsiyeler yazımıza buradan […]

 3. Buse 13 Temmuz 2018 at 17:59 - Reply

  Ortaöğretim için bu konu dagili mı

 4. Rukiye 21 Temmuz 2018 at 15:20 - Reply

  Ben sizin sayenizde matematikte bu 25 netlere ulaştım hocam kpss koçluğu mükemmeldir 🙂

 5. Meryem 26 Temmuz 2018 at 16:34 - Reply

  Hocam hani ayrı ayrı çalıştığımda sıkıntı YÖK yapabiliyorum ve matematikten 25 üstü net çıkarabilirdim ama bu dönemde hem tüm derslerden çok yavaş çalışıyorum bi soruya 2 buçuk 3 dkm gidiyo matematikteyse bildiklerimi unutuyorum nasıl hızlanabilirim ve matematikte eski potansiyelime nasıl ulaşabilirim

 6. zeynep 1 Ekim 2018 at 14:54 - Reply

  Kpss matematik soru dağılımı konusunda çok net bilgiler ve güzel tavsiyeler vermişsiniz hocam çok çok sağolun

  • Tekin Polat 3 Ekim 2018 at 11:58 - Reply

   Teşekkür eder başarılar dileriz..

 7. Başak 1 Ekim 2018 at 14:56 - Reply

  Merhaba hocam lütfen kpss hakkında bol bol yazı yayınlayın. çok faydalanıyorum. matematik dersi ile ilgili özellikle. çok teşekkür ederim

 8. Onur Kaan 19 Ekim 2018 at 19:49 - Reply

  Çok güzel tavsiyeler var. Çok sağolun hocam yüksek puan aldıysak sizin sayenizde.

Leave A Comment